Radiowa Akademia Zdrowego Odżywiania ponownie na antenie! To już druga edycja popularnej serii audycji z udziałem naukowców Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie. Wracamy do Was z kolejną porcją wiedzy o żywności i dobrych nawykach żywieniowych.
Od 10 sierpnia do 10 września w każdy wtorek i piątek między godziną 13.00 a 14.00 spotkacie się z ekspertami z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN – mikrobiologami, chemikami, biologami i technologami żywności, którzy przybliżą Wam fakty i ciekawostki na temat zdrowego odżywiania i rozprawią się z powszechnymi mitami na temat żywności. Kampania jest częścią projektu EIT Food #AnnualFood Agenda.
Czy dieta matki może wpłynąć na zdrowie nie tylko jej potomstwa ale i kolejnych pokoleń? Czym jest otyłość ukryta? Jak uchronić się przed zakażeniem bakteriami chorobotwórczymi w swojej kuchni? Dlaczego warto sięgać po ryby ze stawów hodowlanych? Kim są flekistarianie i czy Ty też jesteś jednym z nich? Jaką rolę mogą odgrywać maliny w walce z zaburzeniami funkcjonowania wątroby? Jak samodzielnie przygotować naturalne probiotyki? To tylko niektóre z wielu tematów, które poruszą naukowcy w ramach nadchodzącej kampanii.
Organisers
Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie, MASPEX
Collaborators
Radio Olsztyn
Event duration
Każdy wtorek i piątek, godz. 13:00.
Date
10 sierpnia -10 września 2021
Place
Audycje radiowe; Konkursy na Facebooku
Target audience
Register
Bez zapisów
Contact email
More information: i.kieda@pan.olsztyn.pl
Speakers
Mentorzy:
- Dr Anna Ogrodowczyk – specjalizuje się w alergii, właściwościach immunomodulacyjnych składników żywności oraz ich wpływowi na mikrobiotę.
- Dr hab. Małorzata Wronkowska – koncentruje się na analizie produktów uzyskanych przy użyciu znanych i nowych technologii, które mogą modyfikować cechy jakościowe gotowego produktu i sprowokować powstanie nowych korzystnych substancji.
- Mgr inż. Marzena Lenkiewicz – technolog żywności, starszy specjalista laboratorium mikrobiologicznym. Aktualnie zajmuje się izolacją szczepów Lactobacillus z różnych środowisk.
- Dr Daniel Żarski – jego zainteresowania badawcze dotyczą m.in. akwakultury, rozmnażania ryb w środowiskach kontrolowanych oraz biologii rozrodu.
- Dr Julia Jarosławka – w swojej pracy naukowej koncentruje się na centralnych mechanizmach regulujących utrzymanie równowagi energetycznej u ssaków w zmieniających się warunkach środowiskowych.
- Prof. Monika Kaczmarek – kierownik Pracowni Biologii Molekularnej; Jej zainteresowania badawcze dotyczą m.in. programowania żywieniowego.
- Dr Bartosz Fotshki – zajmuje się biologicznymi funkcjami żywności, koncentrując się m.in. na właściwościach prozdrowotnych związków polifenolowych malin.
- Dr Anna Kononiuk – jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół technologii żywności i bezpieczeństwa żywności, ze szczególnym uwzględnieniem przetwórstwa mięsnego.
- Dr inż. Michał Janiak – chemik w Zakładzie Chemii i Biodynamiki Żywności.
- Dr Emilia Gospodarska – pracuje w zespole centralnych regulacji metabolomicznych Zakładu Biologicznych Funkcji Żywności.
- Iwona Kieda – koordynatorka wydarzeń #AnnualFoodAgenda w IRZiBŻ PAN.
- Justyna Banasiak – specjalistka ds. realizacji projektu w IRZiBŻ PAN w Olsztynie.
- Agnieszka Czura – koordynatorka wydarzeń #AnnualFoodAgenda na Maspex