“Mikołajki ZERO WASTE z EIT Food” to wydarzenie skierowane do uczniów i nauczycieli szkół średnich.
Edukatorzy z Banku Żywności przedstawią uczestnikom sposoby niemarnowania żywności, które można zastosować w łatwy sposób w codziennym życiu, a także podzielą się przykładami z ich pracy polegającej na pozyskiwaniu żywności i jej dystrybucji wśród ludzi potrzebujących. Misją Banków Żywności jest ratowanie żywności przed zmarnowaniem na terenie całej Polski oraz krzewienie postawy Zero Waste w społeczeństwie.
Eksperci z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk z Olsztyna przygotują stanowiska edukacyjne, dzięki którym uczestnicy będą mogli nie tylko zdobyć nową wiedzę, ale także samodzielnie wykonać analizy laboratoryjne
Naukowcy pokażą nam “Drugie życie odpadów żywnościowych”, zachęcająć uczestników do ponownego użycia resztek żywności. Generowanie odpadów jest nieodłącznym elementem prowadzenia np. gospodarstwa domowego, a niektóre odpady spożywcze stanowią potencjalne źródło związków bioaktywnych, takich jak przeciwutleniacze i tym samym warto je ponownie wykorzystać. Uczestnicy warsztatów będą mogli sprawdzić doświadczalnie czy ekstrakty z odpadów np. fusy z kawy, czy wytłoki owocowe mają silne właściwości przeciwutleniające.
Uczniowie przyjrzą się też bliżej procesowi liofilizacji, czyli jednej z metod utrwalania żywności. Podczas pokazu można będzie dowiedzieć się m.in. jak jest wytwarzana żywność której data ważności ma 30 lat. Uczestnicy obejrzą np. kosmiczną jajecznicę i bigos oraz dowiedzą się kto i kiedy wynalazł liofilizację. W trakcie pokazu będzie można również nauczyć się jak odróżnić żywność suszoną od liofilizowanej i co w naszym codziennym życiu jest utrwalane tą metodą. Wiedza uzyskana podczas pokazu pozwoli na świadomy zakup towarów o dłuższym terminie przydatności do spożycia, a tym samym pozwoli zwiększyć świadomość konsumentów i ograniczyć wskaźnik marnowania żywności.
Podczas wydarzenia uczniowie poznają też żywność funkcjonalną i jej wpływ na samopoczucie i zdrowie konsumenta. W trakcie pokazu zostanie zaprezentowany sposób projektowania żywność funkcjonalnej oraz specjalistycznych produktów do “zadań specjalnych”.
Formuła spotkania Mikołajkowego umożliwi każdemu uczestnikowi bezpośredni kontakt z ekspertami i dostarczy uczniom kilku niespodzianek.
Nazwa instytucji
MASPEX
https://maspex.com/
Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie
www.pan.olsztyn.pl
Kontakt
Termin
6 grudnia 2019, godz. 9.00-15.30
Miejsce
Czarny Groń
Osiedle Praciaki 91
34-125 Rzyki
Informacje dotyczące zapisów na wydarzenie:
Zapisy na Mikołajki są obowiązkowe, kontakt e-mail: a.czura@maspex.com
Maksymalna liczba uczestników
200
Grupa docelowa
Uczniowie i nauczyciele szkół średnich
Prelegenci
Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN
- Dr Małgorzata Starowicz
- Dr hab. Małgorzata Wronkowska
- Mgr Marta Kopcewicz
- Mgr Piotr Kamiński
Przedstawiciele Banku Żywności
Maspex
• Karolina Biel
• Agnieszka Czura