Porozmawiajmy o żywności! Dołącz do akcji Science SOS i spotkaj się z naukowcami, którzy rozwieją wątpliwości dotyczące zdrowego odżywiania. Czy nasza dieta może mieć wpływ na zdrowie naszych wnuków? Dlaczego warto sięgać po ryby ze stawów hodowlanych? Jak obchodzić się z żywnością, aby uniknąć zakażenia bakteriami chorobotwórczymi? Co zrobić jeśli podejrzewamy u siebie nietolerancję glutenu? Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN rusza z akcją „Science SOS” i zachęca nas do rezerwowania wizyt naukowców na lekcjach, wykładach lub innych spotkaniach online, na których chcemy porozmawiać o żywności. W portfolio akcji Science SOS znajdziemy spotkania m.in. z mikrobiologami, technologami żywności, ichtiologiem, biotechnologiem i specjalistą z zakresu biologii molekularnej. Porozmawiamy o mitach, które krążą wokół bezpieczeństwa i walorów odżywczych mięsa ryb ze stawów hodowlanych. Przyjrzymy się cukrom, które naturalnie występują w owocach i warzywach, a których nadmierne spożycie może wpływać na funkcjonowanie naszego mózgu. Sprawdzimy dlaczego producenci żywności wracają do pradawnych odmian zbóż, tj. płaskurki czy samopszy, a także dlaczego nie powinniśmy eliminować glutenu z diety na własną rękę. Weźmiemy pod lupę bakterie wywołujące zatrucia pokarmowe i obejrzymy biofilmy, które tworzą się między innymi na naszych… zębach. Wśród tematów, które możemy wybrać znajdziemy również programowanie żywieniowe i nieoczywiste zależności między dietą a zdrowiem członków rodziny na przestrzeni pokoleń. Eksperci przybliżą nam też prozdrowotne właściwości malin i omówią kontrowersje wokół obecności mięsa w naszej codziennej diecie.
Organisers
Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie, MASPEX
Event duration
Zgodnie z preferencjami uczestników wyrażonymi w formularzu rejestracyjnym .
Date
11-27 maja 2021
Place
Online (Zoom Platform)
Target audience
Register
www.pan.olsztyn.pl/popularyzacja-nauki/science-sos
Contact email
Więcej informacji: i.kieda@pan.olsztyn.pl
Speakers
Mentorzy:
- Dr hab. Urszula Krupa-Kozak – specjalizuje się w technologii żywności i w żywieniu. Prowadzi badania nad opracowaniem nowej żywności funkcjonalnej oraz poprawieniem właściwości fizycznych i odżywczych produktów spożywczych.
- Dr Anna Ogrodowczyk – specjalizuje się w alergii, właściwościach immunomodulacyjnych składników żywności oraz ich wpływowi na mikrobiotę.
- Dr hab. Małorzata Wronkowska – koncentruje się na analizie produktów uzyskanych przy użyciu znanych i nowych technologii, które mogą modyfikować cechy jakościowe gotowego produktu i sprowokować powstanie nowych korzystnych substancji. Mgr inż.
- Marzena Lenkiewicz – technolog żywności, starszy specjalista laboratorium mikrobiologicznym. Aktualnie zajmuje się izolacją szczepów Lactobacillus z różnych środowisk.
- Dr Daniel Żarski – jego zainteresowania badawcze dotyczą m.in. akwakultury, rozmnażania ryb w środowiskach kontrolowanych oraz biologii rozrodu.
- Dr Julia Jarosławka – w swojej pracy naukowej koncentruje się na centralnych mechanizmach regulujących utrzymanie równowagi energetycznej u ssaków w zmieniających się warunkach środowiskowych.
- Prof. Monika Kaczmarek – kierownik Pracowni Biologii Molekularnej; Jej zainteresowania badawcze dotyczą m.in. programowania żywieniowego.
- Dr Bartosz Fotshki – zajmuje się biologicznymi funkcjami żywności, koncentrując się m.in. na właściwościach prozdrowotnych związków polifenolowych malin.
- Dr Aleksandra Kocot – mikrobiolog badający powstawanie biofilmów.
- Dr Anna Kononiuk – jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół technologii żywności i bezpieczeństwa żywności, ze szczególnym uwzględnieniem przetwórstwa mięsnego.
- Iwona Kieda – koordynatorka wydarzeń #AnnualFoodAgenda w IRZiBŻ PAN.
- Justyna Banasiak – specjalistka ds. realizacji projektu w IRZiBŻ PAN w Olsztynie.
- Agnieszka Czura – koordynatorka wydarzeń #AnnualFoodAgenda na Maspex.